20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich
07-06-2022

Dla mnie, jako dla prawnuka powstańca śląskiego Maksymiliana Trzebińczyka ogłoszenie Narodowego Dnia Powstań Śląskich jest ważnym wydarzeniem!

 
 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podczas uroczystości w Katowicach podpisał ustawę ustanawiającą 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich.

- Mając na uwadze oddanie czci bohaterom, których odwaga umożliwiła powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, kultywowanie pamięci o naszych przodkach walczących o niepodległość i upowszechnianie wiedzy o tych zrywach w świadomości Polaków, ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich – jest w pełni uzasadnione - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Jako Polaka i Ślązaka, niezwykle mnie cieszy, że pomysł ustanowienia Dnia Powstań Śląskich, z którym zwrócił się do Prezydenta Polski, Marszałek Jakub Chełstowski zyskał uznanie i poparcie oraz był szybko procedowany w parlamencie. Spotkanie delegacji samorządu województwa śląskiego z Prezydentem Dudą odbyły się 6 maja, a już 12 maja przepisy zostały przyjęte przez Sejm, a 18 maja za ustanowieniem nowego święta opowiedział się Senat. Odbyło się to w znacznym stopniu ponad podziałami politycznymi i partyjnymi oraz dzięki współpracy samorządów województw śląskiego i opolskiego. Dużego wsparcia udzieliły również środowiska regionalne i kulturalne. Brawo!
Prywatnie dziękuję Pani Iwona Szoka za długie i ciekawe rozmowy dotyczące Dnia Powstań Śląskich.

Nawigacja

Adam Trzebinczyk