Duma i zaszczyt po przełomowym zabiegu odzyskania wzroku w naszym Szpitalu
23-12-2023

Zabieg, który wykonał  prof.Edward Wylęgała z zespołem dał nadzieję wielu pacjentom. To dla mnie wielki zaszczyt i zarazem wyróżnienie, że mogę kierować tak zacnym zespołem!

 
 

Nasz Zespół pod kierunkiem  prof. dr hab. n. med. Edwarda Wylęgały, Kierownika Oddziału Klinicznego Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej miał okazję tego doświadczyć. I to tuż przed Świętami Bożego Narodzenia...
W Okręgowym Szpitau Kolejowym w Katowicach rocznie wykonuje się prawie 30 zabiegów przeszczepu sztucznej rogówki. Zakwalifikowani Pacjenci czekają na ten bardzo skomplikowany i trudny zabieg nie dłużej niż pół roku. Na listę oczekujących trafił też Serhii Sydorenko z Ukrainy.

30 lat temu w wyniku wybuchu doznał poparzenia oczu. Przestał widzieć. Już jako osoba niewidząca poznał żonę, doczekał się dwójki dzieci, a nawet zdobył dwa złote medale na paraolimpiadach w Sydney i Pekinie.
I właśnie …. Odzyskał wzrok. Zespół pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Edwarda Wylęgały wykonał z sukcesem zabieg usunięcia bielma rogówki połączony z usunięciem zaćmionej soczewki i przeszczepem amerykańskiej sztucznej rogówki.
- Jestem bardzo szczęśliwy i bardzo wdzięczny Polsce. Jestem wdzięczny Profesorowi za to, że jest człowiekiem z sercem na dłoni i ma złote ręce. Dzięki wszystkim Wam dostałem nowe życie - mówił dziś wzruszony Serhii
To wszystko było możliwe dzięki temu, że w Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach pracują wybitni specjaliści i posiadamy wysokiej klasy sprzęt.
- To także efekt odpowiednich regulacji prawnych - mówi nasz Profesor - To właśnie tu w praktyce realizujemy wyznaczony kierunek współpracy polsko - ukraińskiej. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu i otwartym możliwościom możemy wykonywać tak skomplikowane zabiegi. A dla Pacjentów to szansa na nowe życie. Tak jak powiedział Serhii, dla którego zaczęło się ono na nowo.
W Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach innowacyjne zabiegi realizowane są stosunkowo często.
- To jest możliwe dzięki wspaniałej współpracy całego zespołu. Bo właśnie zespół, najlepszy sprzęt to siła tego szpitala - podsumowuje Adam Trzebinczyk - Dyrektor OSK.

Duma i zaszczyt po przełomowym zabiegu odzyskania wzroku w naszym Szpitalu
Duma i zaszczyt po przełomowym zabiegu odzyskania wzroku w naszym Szpitalu
Duma i zaszczyt po przełomowym zabiegu odzyskania wzroku w naszym Szpitalu

Nawigacja

Adam Trzebinczyk