Ul.. Średnia w Świętochłowicach: Najważniejsze powinno być zawsze dobro mieszkańców!
11-08-2022

Chciałbym zwrócić dziś uwagę na problem, który może zakończyć się pozbawieniem dachu nad głową rodzin z mieszkań komunalnych przy ul. Średniej w Świętochłowicach.

 
 

Niektóre z tych rodzin otrzymały wypowiedzenia umów najmu swoich mieszkań i grozi im eksmisja. Przyczyną jest brak ich zgody na podłączenie ogrzewania z sieci Tauron Ciepło, z uwagi na fakt iż sami w ostatnich latach wykonali sobie za zgodą miasta i za zgodą MPGL instalacje CO.

O ile sama kwestia podłączenia budynków do sieci jest i w moim przekonaniu czynnikiem pozytywnym, o tyle mam wrażenie, że zapomniano o najważniejszym czynniku, czyli o dobru mieszkańców. Dziwi mnie bardzo, że sprawa wyszła dopiero niedawno, przecież od początku planowania tej inwestycji wiadomo było, że w części mieszkań są własne instalacje.
Dlaczego nie podejmowano rozmów z tymi najemcami na początku, tylko teraz straszy się ich eksmisjami? Kolejne pytanie, dlaczego Gmina i MPGL wiedząc - jak mniemam, iż w pewnych przypadkach mieszkańcy będą próbować pozostawić swoje własne inwestycje, nie podjęła się negocjacji, proponując im coś w zamian?

Wiadoma rzecz, że każdy kto poniósł koszty modernizacji swojego mieszkania, chciałby z jej efektów korzystać. Tu po prostu sytuacja jest taka, że nikt im nie zrekompensuje poniesionych wcześniej kosztów, a mówi się nawet, że przy podłączeniu ogrzewania z sieci, jego koszty wzrosną w stosunku do własnych instalacji. Jestem pewien, że gdyby gmina i zarządca podeszli do tematu pragmatycznie, z pewnością udałoby się osiągnąć jakiś kompromis.

Chętnie pomogę mieszkańcom w rozpoznaniu sytuacji i możliwości obrony przed złymi decyzjami. Być może warto, a nawet trzeba zorganizować spotkanie, na którym moglibyśmy dotknąć tego problemu szerzej. Zapraszam osoby, które dostały wypowiedzenia, a szukają pomocy na kolejne moje spotkanie z mieszkańcami Świętochłowic. Tym razem poniedziałek jest dniem świątecznym, a więc spotykamy się we wtorek 16 sierpnia o godzinie 17:00 w MCafe. Można też napisać na FB na moją skrzynkę. Jestem do Waszej dyspozycji.

Nawigacja

Adam Trzebinczyk