Warto pomagać seniorom ze Świętochłowic!
18-01-2022

Spotkałem się z panią Urszulą, mieszkanką naszego miasta, która postanowiła zwrócić się o pomoc dla starszej pani, również mieszkanki naszego miasta. To było bardzo potrzebne i ważne dla mnie spotkanie.

 
 

Problem dotyczy dopłat do czynszu, lub inaczej mówiąc dodatków mieszkaniowych. W Świętochłowicach problemy w regulowaniu bieżących opłat czynszowych ma kilka tysięcy ludzi. To bardzo dużo, lecz weźmy pod uwagę fakt, iż nie zawsze wynika to z celowego niepłacenia. Dobrze wiemy, że nasze miasto, jak mało które doświadczyło negatywnych efektów transformacji przemysłowej. Nie każdy mógł, lub miał możliwość, aby sobie z tym poradzić.

Sprawa dotyczy starszej pani, seniorki, w imieniu której na rozmowę przyszła Pani Urszula. Wcześniej, bez powodzenia próbowała zainteresować swoim problemem inne decyzyjne osoby w mieście. Zadłużone mieszkanie, brak osób, które mogłyby pomóc w przygotowaniu pism, próśb. Szara rzeczywistość. Dlatego nie miałem żadnych wątpliwości, że trzeba rozpoznać sprawę. W ciągu najbliższych dni zwrócę się z pismem do zarządcy, miejskiej spółki MPGL z wnioskiem o mediacje i wyznaczenie możliwych rozwiązań, które tej starszej i schorowanej osobie pozwolą spokojnie żyć. Wcześniej zostanie przeprowadzony wywiad środowiskowy.

Moi drodzy, w życiu zdarzają się różne sytuacje, dlatego wspierajmy starsze osoby w rozwiązywaniu ich problemów. Takie osoby niestety często nie mają się do kogo zwrócić o pomoc. Zwracajmy uwagę na naszych starszych sąsiadów, na znajomych, którzy być może mają problemy, ale zarazem nie są w stanie samodzielnie ich rozwiązać, nawet wstydzą się o nich mówić. Dla nich każda pomoc, każda wyciągnięta dłoń, to kolejny dzień, miesiąc, rok życia. Nie wahajmy się pomagać, nie wahajmy się pytać, nie warunkujmy naszej pomocy od niczego. Zróbmy tyle, ile zrobić możemy.

Nawigacja

Adam Trzebinczyk